Letošní Mezinárodní strojírenský veletrh se celý ponese v duchu transformace průmyslu, modernizace a automatizace. Zastavte se na našem stánku, můžeme se podívat na horké trendy v oblasti skladového hospodářství.
Rezervujte si termín
Ve dnech 8. 10. - 11. 10. 2024 se můžeme potkat na Brněnském výstavišti v pavilonu A2. Myslím, že naši skladovací věž Modula uvidíte už z dálky, ale pro jistotu – budeme na expozici č. 39.
Na co se můžete těšit?
K vidění bude ukázka integrovaného systému se skladovacím zařízením Modula a robotickými manipulačními technologiemi – plně autonomní manipulace plastových boxů prováděná mobilním robotem MiR + automatické pickování materiálu cobotem Universal Robots.
Přivítáme vás s celým obchodním týmem a domluvit se můžete i na dny, kdy s námi na stánku bude hlavní technik.
Co umí mobilní robot MiR?
Shodou okolností za sebou čerstvě máme úspěšnou realizaci spojení zařízení Modula s autonomními roboty v Pardubickém kraji. Určitě vám rádi povíme užitečné podrobnosti.
Flotila autonomních robotických vozíků tam obsluhuje zařízení Modula Lift a ve dvou patrech výrobního podniku rozváží na jednotlivá pracoviště přepravky s požadovanými materiály a díly. Vše bez nutnosti lidské obsluhy.
Kolaborativní robot – cobot Universal Robots
Druhou z vystavovaných technologií, které společně představují blízkou budoucnost skladování a výroby je robotická paže Universal Robots. Jedná se o robota, který je svými parametry přizpůsobený pro práci v těsné blízkosti lidí bez rizika zranění a nutnosti ochranných bariér.
Výdrž, inteligence, přesnost. Tak tyto šikovné pomocníky charakterizuje jejich výrobce. My vám ukážeme, jak se mohou integrovat se zařízením Modula a precizně pickovat díly místo lidských operátorů.
S námi je budoucnost na dosah ruky. Robotické.
Naše vertikální sklady Modula pomáhají řešit firmám optimalizaci zastavěné plochy skladů.
Pomocí napojení skladového software Modula WMS na podnikové systémy ERP nebo DMS je možné zcela vynechat ruční zadávání skladových položek do počítače a zjednodušit tak evidenci toku materiálů, dílů a výrobků.
Na špici pomyslného vývoje jsou dnes možnosti, jak zjednodušit práci operátorům pracujícím mezi zařízením Modula a vyskladňovacími pulty nebo vozíky, nebo jejich monotónní práci zcela přenechat automatizovaným a autonomním zařízením.
Tak nezapomeňte!
8. 10. - 11. 10. 2024 na Brněnském výstavišti v pavilonu A2, expozice č. 39.
Máte ve vašem provozu zvýšené požadavky na čistotu nebo kontrolu teploty a vlhkosti? Chtěli byste lepší protipožární opatření, které by bylo v případě nehody šetrnější, než tekoucí voda? Pokud si alespoň na jednu otázku odpovíte ano, mohla by vás zajímat některá ze speciálních aplikací, se kterými přichází italský výrobce skladovacích zařízení Modula.
Clean Room, výroba a skladování v čistém prostředí
Úrovně čistoty výrobního prostředí jsou dány ISO normou a týkají se množství částic rozptýlených ve vzduchu. To ale víte, pokud pracujete s některou z citlivých technologií, nebo u výrobků eliminujete možnosti kontaminace.
Zařízení Modula Clean Room je navržené pro provoz v čistém prostředí podle ISO 14644 třídy 7 až 6. Nejen že eliminuje vstup prachových částic zvenčí, ale samo neprodukuje při provozu žádné prachové částice ani navenek a může tak fungovat v rámci celého čistého provozu.
Klíčové vlastnosti Modula Clean Room
Modula Clean Room je tak například vhodná ke skladování sterilních nástrojů na operačním sále nebo součástek citlivých na prach ve výrobě polovodičů.
Nesnižuje třídu místnosti
Nevytváří prachové částice během provozu
Brání vstupu eventuálních prachových částic z vnějšího prostředí k uloženému zboží uvnitř
Co ještě umí?
Stále se ovšem jedná o plnohodnotný vertikální sklad Modula, takže můžete počítat s:
Pevnou a stabilní konstrukcí zařízení
Výtahem středem zařízení, který přesouvá vybrané police od operační výšky
Jedním nebo více výdejních oken pro odebírání nebo uskladnění materiálu
Zajímavostí zařízení Modula je také skutečnost, že při dodržení určitých konstrukčních podmínek (nosnost polic, typ výdejního okna atd.) mohou i standardní modely zařízení Modula bez Clean Room úpravy splňovat ISO třídu 7.
Modula Climate Control
Potřebujete skladovat zboží při konstantní teplotě? Nebo dokonce splňovat teplotou skladování nějaké zákonné normy? Modula Climate Control je zařízení přímo stvořené pro ochranu zboží citlivého na výkyvy teplot a vlhkosti.
Je to tak. Modula Climate Control není jenom velká lednice, byť s vymoženostmi automatického skladovacího systému. Udržuje nastavenou teplotu a vlhkost v rámci tolerance a brání jakýmkoliv významným výkyvům.
Jak zařízení funguje?
V principu se jedná o běžný automatický sklad Modula, ovšem vybavený tepelnou izolací a chladícím zařízením.
Tepelnou izolaci tvoří samostatná konstrukce s panely s polyuretanovou pěnou ze všech stran vertikálního zakladače a speciálně vybavené je i výdejní okno. A samotná regulace teploty umí také víc, než by se zdálo.
Výdejní okno brání změně teplot
Zvláštní pozornost určitě zaslouží proces vyskladňování nebo naskladňování zboží s ohledem na udržení vnitřní teploty. Prostor výdejního okna je izolovaný zvlášť a jsou důsledně přerušeny všechny tepelné mosty. Aby se ještě více zamezilo nežádoucí cirkulaci vzduchu, operátor otevírá jen jedno z řady oken, kterými je manipulační prostor uzavřen.
Pokud se během manipulace se zbožím teplota a vlhkost ve výdejním okně odchýlí od nastavených hodnot, přesun police zpět do stroje mezi ostatní je pozastaven do doby, dokud se podmínky nevyrovnají.
Jak jsou zajištěny skutečně homogenní podmínky v mnohametrové věži?
Ochlazený vzduch je veden trubkami v obložení a poté rozváděn mezi všechny regály, načež je znovu filtrován a ochlazen v chladící jednotce.
Teplota a vlhkost uvnitř zařízení je sledována větším množstvím sond, stejně jako v prostoru výdejního okna, jak jsme již zmiňovali výše.
Na variantu Climate Control je možné upravit kterékoliv zařízení Modula LIFT. Nabízí se i množství individuálních úprav například podle charakteru skladovaného zboží a venkovních podmínek na místě. Možné je nainstalovat také doplňkovou odvlhčovací jednotku.
Proti ohni chytře – Modula Fire Fighting
K eliminaci šíření požáru uvnitř zařízení Modula je samozřejmě možné přes strop zařízení instalovat klasické vodní sprinklery. Někdy ale stojí za zvážení, jestli druhotné škody způsobené tekoucí vodou neopodstatňují využití šetrnějších, pokročilejších metod.
Oheň potřebuje pro svoje udržení palivo, kyslík a teplotu. Principu hašení je tedy několik – zabránění přístupu ohně k hořícímu materiálu, ke kyslíku, nebo ochlazení pod hranici potřebnou k dalšímu vzněcování. Hasiči ale znají ještě čtvrtý způsob, a tím je nabourání řetězové chemické reakce hoření.
Co dělá systém Modula FF?
Hasicím médiem je aerosol uhličitanu draselného. Absolutně netoxický mikroskopický prášek, který je ve svém použití také nedestruktivní, ať už k uloženému zboží, nebo ke konstrukci samotného zařízení. Nechává jen nepatrné reziduum v porovnání s dalšími práškovými metodami.
Pokud se v blízkosti plamene podaří rozptýlit do vzduchu dostatečné množství aerosolu, je hasicí účinek velmi silný. Prášek potom zůstává rozptýlený déle, než srovnatelné prostředky, a předchází tak například dalšímu vzněcování.
Jaké jsou výhody Moduly FF ve zkratce?
Práškový uhličitan draselný je netoxický (používá se i v potravinářském průmyslu)
Účinnost hašení je vysoká
Instalace hasicího zařízení na zakladače Modula je velmi jednoduchá
Hašení není destruktivní k uloženému zboží, ani ke komponentám skladovacího zařízení
Z čeho se Modula FF skládá?
Fotoelektrický detektor ohně
Generátor aerosolu
Opticko akustický informační panel
Nezávislý zdroj energie pro alarm, aktivaci a deaktivaci generátoru aerosolu
Závěrem
Celosvětový úspěch zařízení Modula rozhodně neuspal vývojáře na vavřínech. Vyvíjejí další a další varianty a technická vylepšení pro další oblasti lidské činnosti a okolnosti, které mohou ve výrobě a skladování nastat.
Modula Clean Room může být součástí čistých prostor podle normy ISO 14644 a splňuje třídu 7 až 6.
Modula Climate Control pomáhá chránit zboží citlivé na teplotu, výkyvy teplot nebo výkyvy vlhkosti. Nejen v potravinářství, farmacii nebo citlivé elektronice.
Modula Fire Fighting nabízí netoxickou a nedestruktivní metodu hašení jako alternativu běžnějším, ale v určitých detailech problematickým metodám.
Každé odvětví lidské činnosti posouvají dopředu praví vizionáři. Někoho takového potkat je opravdu mimořádný zážitek. A když spolu navážete smysluplnou a dlouhodoubou obchodní spolupráci, je důvod se s tím i tak trochu pochlubit.
Dosud nejkomplexnější projekt, který vzešel z našich pomyslných rýsovacích prken, jsme dokončili v Jablonném nad Orlicí, městě s cca 3100 obyvatel. Pro společnost Flexcon, která se zabývá výrobou vysoce kvalitních kabelových svazků, souborů vodičů a kabelových montáží. Krásný příklad, že velikost není vždycky všechno.
Projekt Flexcon ve zkratce
Pět zařízení Modula LIFT, z čehož tři jsou ve standardním provedení, dvě speciálně upravené. Ani to by ještě nebylo nic převratného, ale tím to zajímavé teprve začíná.
Naše zařízení Modula totiž spolupracují s flotilou 3 autonomních mobilních robotů (AMR) MiR250 a se systémem plánování podnikových zdrojů ERP Helios. A právě spojení zakladačů Modula s AMR MiR a jejich autonomní interakce bez zásahu operátora činí z tohoto projektu unikát.
Proč spojení skladovacích věží a AMR?
Základní motivací investice do inovativního řešení byla potřeba společnosti Flexcon navýšit výrobní kapacity. S tímto cílem firma vystavěla novou třípatrovou budovu, napojenou na původní výrobní prostory.
Přestože produkce v rámci vícepatrové budovy sebou nese výhodu efektivního využití pozemkové plochy, přináší také naopak jistá úskalí. Největší výzvou je především přeprava materiálu mezi jednotlivými podlažími a zajištění plynulé návaznosti operací napříč patry. Právě z těchto důvodů společnost Flexcon zvolila technologii výtahových zakladačů a mobilní roboty.
Skladovací zařízení Modula díky svému výtahovému mechanismu představují v tomto projektu efektivní řešení nejen skladování, ale zároveň také funkčního spojení procesů skladování, výroby a expedice, které probíhají v různých patrech celé budovy. Díky tomuto využití zakladačů odpadá potřeba ručního přesunu materiálu po schodištích či nákladovými výtahy. Přesuny mezi pracovišti na jednotlivých patrech pak dotahují k dokonalosti AMR MiR, které místo operátorů po celou směnu neúnavně přemisťují rozměrné a často i těžké plastové boxy. Operátoři se tak mohou věnovat činnostem s vyšší přidanou hodnotou.
Modula(rita) na prvním místě
Jak již napovídá název zařízení Modula, jedním z hlavních benefitů, které se společnost Flexcon rozhodla plně využít, je modularita jejich konfigurace. Pět instalovaných vertikálních zakladačů tvoří 3 různé modely (MX25D, MX50D, ML25), z toho jeden ve speciální konfiguraci.
2 zařízení MX25D a 1 zařízení MX50D představují hlavní sklad materiálu. Z těchto zakladačů v přízemí probíhá kompletace materiálu pro jednotlivé výrobní příkazy pomocí našeho SW Modula WMS. Kompletace probíhá do euroboxů 600 x 400 mm v režimu „multi–order picking‟ za pomoci světelné signalizační technologie Put–to–Light, tudíž jsou operátoři schopni vyskladňovat materiál současně až do 8 objednávek. Euroboxy pak slouží jako manipulační jednotky napříč celým výrobním procesem.
Euroboxy s vychystaným materiálem jsou následně přemístěny do 2 speciálních zakladačů typu ML25. Tyto věže slouží jako vyrovnávací buffer mezi skladem, výrobou a expedicí a zároveň jako výtah mezi patry budovy. Speciální úprava věží spočívá v unikátním konzolovém designu polic uvnitř strojů a výdejních oken, který umožňuje autonomní manipulaci euroboxů pomocí AMR MiR s na míru designovanými nástavbami s teleskopickou platformou a zdvihacím mechanismem.
Právě možnost vybavit skladovací systémy Modula speciálními zakázkovými policemi byla pro projekt jedním z klíčových bodů. Další zajímavostí je pak skutečnost, že ve Flexconu náš systém WMS zahrnuje kromě správy materiálu ve vertikálních zakladačích také i správu materiálu v klasických paletových regálech, obsluhovaných ručně bez jakékoliv automatizace. To vše z jednotného rozhraní Modula WMS.
AMR = autonomní mobilní roboty
Podobně jako instalované speciální konfigurace zařízení ML25, ani mobilní roboty v tomto projektu nejsou zrovna sériovým zbožím. Došlo k propojení technologií dánského výrobce MiR, který k základním podvozkům MiR250 zároveň dodal řídící software MiR Fleet, se zakázkovou nástavbou s teleskopickou platformou a zdvihacím mechanismem od české společnosti DREAMland, která je zodpovědná za autonomní manipulaci euroboxů napříč výrobním procesem, včetně uložení a vyzvednutí ze zařízení Modula a také z válečkových tratí na jednotlivých pracovištích, které slouží jako buffer pro danou výrobní operaci.. Flotila AMR se skládá ze 3 robotů, z nichž každý obsluhuje jedno podlaží třípatrové budovy.
Jak funguje celý systém?
Celý virtuální mozek projektu se skládá ze tří systémů. Našeho Modula WMS, podnikového ERP Helios a softwaru MiR Fleet řídícího mobilní roboty. Jejich hladké napojení a komunikace jsou prací společného týmu programátorů naší společnosti, techniků firmy DREAMland a programátorů poskytovatele ERP Helios.
Celý proces začíná vytvořením výrobního příkazu ve firemním ERP. Po jeho spuštění je ze 3 standardních věží Modula pomocí systému Put-to-Light operátorem vychystán potřebný materiál do euroboxů. Euroboxy jsou následně pomocí AMR MiR přemístěny do speciálních zařízení Modula, kde čekají na přivolání z konkrétního pracoviště výroby.
Jakmile od operátora výroby do systému dorazí požadavek na vyskladnění předchystaného materiálu z věží, řídící software MiR Fleet přidělí misi AMR na správném podlaží a vyšle jej k automatickým skladům Modula. Spolupráce robota se skladovací věží pak probíhá bezdrátově a je optimalizovaná ve smyslu úspory času tak, že vozík blížící se k zařízení Modula volá s předstihem konkrétní zakladač tak, aby byla police připravená ve výdejním okně v momentě, kdy na místo dorazí vozík. Nebo klidně i o něco dříve, aby se výtah věže mohl mezi časem věnovat obsluze ostatních dvou výdejních oken.
Po zadokování AMR u připravené police dojde k finální výměně bezpečnostních signálů mezi robotem a zakladačem. Následně AMR z police plně automaticky vyskladní daný eurobox a po zasunutí teleskopické platformy s boxem automaticky odvolá polici z výdejního okna zařízení Modula. Eurobox pak robot dopraví na cílové místo ve výrobě, kde jej uloží na válečkovou trať a předá ERP informaci o úspěšném dokončení mise.
Jelikož celý systém funguje bez zásahu člověka, museli jsme vyřešit také potenciální chybové situace. Za tímto účelem byl vytvořen systém vyhodnocování chyb a automatického reportování manažerům výroby, kteří následně svým zásahem chybu vyřeší. Do příchodu manažera má AMR možnost využít tzv. „error zone‟, do které problematický box odloží, aby se následně mohl robot věnovat další misi v pořadí.
Šlo to i jinak?
V projektu byla ve hře i konkurenční nabídka s napojením vertikálních skladů na dopravníkové pásy. S množstvím jednotlivých pracovišť ve více patrech a všemi možnými směry přepravy zásilek se však ukázala jako nedostatečně flexibilní a zároveň také značně finančně nákladnější. Právě skvělá flexibilita a škálovatelnost technologie AMR umožnila také úsporu výrobní plochy, která by u řešení s dopravníky byla zastavěna rozsáhlými ocelovými konstrukcemi s komplikovanou možností přemístění a reorganizace výroby. Tato varianta by také předpokládala i vyšší zapojení lidských rukou, jelikož by na rozdíl od mobilních robotů nebylo možné dopravit materiál přímo na jednotlivá pracoviště.
Závěr
Průmyslová výroba je v poslední době pod neustálým tlakem na zefektivnění procesů, optimalizaci skladů, zrychlení toků materiálů a výrobků a odbourání chyb. Firmy spoléhající se na efektivnější skladování v zařízeních Modula byly teprve začátek. Následoval pokrok ve formě napojování skladového systému Modula WMS na řídící systémy firem jako ERP a DMS. Nyní už žijeme tak říkajíc v budoucnosti. Do procesu skladování výrazně promlouvají mobilní roboty, mechanické robotické paže, koboty, dopravníkové pásy a naváděcí systémy pro živé operátory.
Projekt ve společnosti Flexcon je pro nás zatím tím nejinovativnějším ve smyslu spojení technologií a rozsahu softwarové integrace tří odlišných systémů do jednoho funkčního celku. Pevně ale věříme, že tato první vlaštovka nezůstane dlouho sama.
Pořízení a instalace vertikálního skladu Modula je velký krok, který se zásadně dotkne řady procesů uvnitř firmy. Pomyslným přestřižením pásky, hotovou dodávkou, naše práce rozhodně nekončí a přechází do určité formy strategického partnerství.
Přechod na nové technologie a skladový software může vyvolávat obavy. Ale jen na chvilku.
Samotné zařazení automatizovaného skladu do procesů ve výrobě může manažerům firmy dělat vrásky, zejména ze strachu, že dojde k odstávkám a že ze strany dodavatele nedostanou dostatečnou podporu.
Samostatnou kapitolou je pak dnes stále častější integrace skladového softwaruModula WMS s řídícím softwarem firmy. V rámci jedné dodávky tak bude spolupracovat větší počet odborníků a bude potřeba zajistit podporu pro odlišné technologie, i když fungují v jednom komplexním celku.
Jaké typy podpory poskytujeme?
Zajištění plynulého napojení Moduly na toky materiálu a výrobků ve firmě je pro nás cílem číslo jedna. Udržet zmíněné procesy stejně plynulé, případně je vylepšovat, předcházet problémům, nebo je rychle řešit, je pak naším dlouhodobým posláním.
Pravidelná údržba
K dosažení maximální životnosti strojů a hladkého fungování procesů ve vaší výrobě je nutné řešit případné problémy dřív, než by vedly k odstávce. Dřív, než vůbec nastanou. K tomu slouží pravidelná preventivní údržba, plánovaná na míru vytížení vašich zařízení.
Nejen že tak eliminujeme situace, které by mohly vzniknout řekněme opotřebením některých dílů, ale získáme i lepší představu o vytížení jednotlivých strojů a navazujících procesech ve vaší firmě a můžeme urychlit návratnost vaší investice návrhem dalších zefektivnění.
Vzdálená podpora
Většinu situací s vámi dokážeme vyřešit s pomocí telefonického helpdesku. Naši zkušení technici vás dokážou provést operacemi týkajícími se hardwaru i softwaru.
Pracujete na více směn v režimu 16/5, 24/5 nebo 24/7? Pak pro vás v rámci servisní smlouvy dokážeme zajistit telefonický helpdesk i v těchto typech provozu.
Pokud používáte náš software Modula WMS a zajistíte vhodnou konfiguraci místní sítě a připojení k internetu, mohou naši technici na dálku asistovat s nastavením a řešením problémů v reálném čase. Dokážeme použít jakékoliv RDP či VPN dle požadavků vaší interní IT bezpečnosti.
Podpora na místě
Pokud by mělo dojít k odstávce kvůli poruše, jsme připraveni s týmem techniků závodit s časem, abychom vás co nejdříve vrátili do provozu. Rychlý příjezd a kompetentní zásah našich zaměstnanců patří k našim klíčovým konkurenčním výhodám.
Víme, že pro dlouhý životní cyklus našich zařízení je důležitá pravidelná péče a rychlost řešení různých situací. Poskytujeme tedy i analýzu problémů, konzultace a údržbu.
Důležité náhradní díly stále držíme skladem, aby mohli naši technici pomáhat bez časových prodlev.
Trénink a školení
Naše zařízení dokáže plnit širokou paletu funkcí a úkolů, zejména ve spojení s naším softwarem Modula WMS. Náš tým s mnoha lety zkušeností zaškolí vaše zaměstnance, aby byli veškeré provozní kroky schopni provádět sami.
A je stále co se učit nového! Současné procesy je možné zdokonalovat, tudíž pro vás například připravíme speciální školení, pokud dojde k propojení Modula WMS s vaším firemním ERP systémem. Další školení pak mohou přijít pro nové zaměstnance, nebo se změnami využití systému, jak vaše firma poroste.
Modifikace a stěhování
Tím, že jste si vybrali zařízení Modula, jste získali velkou výhodu, která je i zakotvená v samotné obchodní značce – modularitu, která usnadňuje jakékoliv pozdější reorganizace, stěhování a potřebu modifikací.
Váš byznys se dynamicky rozvíjí? Zařízení Modula lze opakovaně rozmontovat a složit a díky tomu přesouvat z jedné budovy do druhé, nebo třeba i na druhý konec republiky.
Přejete si přidat další vertikální zakladače Modula a integrovat je do existujících procesů? Není problém.
Vyžadují nová kritéria efektivity nebo nové pracovní postupy určité modifikace? Navýšení počtu polic? Aplikaci pokročilých metod vychystávání objednávek? Integrace s technologiemi, které ještě nedávno nebyly k dispozici? I v tom je zakotvená modularita řešení Modula. Výhodou je, že všechny plánované změny nemusíte provést ani najednou a můžete je rozložit v čase.
Softwarové konzultace a updaty
Trendem pro automatické skladovací systémy je dnes napojení na firemní ERP systém. Když jde o bezchybné fungování tohoto propojení, mohou být naše bohaté zkušenosti důležitou pomocí, zejména proto, jak se věci mění a jdou rychle dopředu.
Náš tým je vám proto neustále k dispozici, aby poskytl rady nejen přesně na míru vzniklým situacím, ale i z hlediska dlouhodobé optimalizace skladového hospodářství.
Možná budete potřebovat nové funkce ve vašem Modula WMS, další softwarové balíčky nebo nové aktualizace: jsme kdykoli k dispozici, abychom mohli reagovat na vaše potřeby. Samozřejmostí jsou i upgrady softwaru, aktualizace, ale také specializované konzultační služby pro společný vývoj jakýchkoliv nových řešení.
Závěr
Snažíme se vám být co nejblíž. Pomáhat optimalizovat procesy ve vaší firmě a předcházet potížím, které by vedly ke snížení vaší efektivity. Nabízíme kombinace vzdálené telefonické nebo online pomoci, osobní asistence na místě, rychlé časy odezvy a vysokou profesionalitu našich zaměstnanců.
Pokud tedy potřebujete přidat do svého podnikání nové technologie, chcete zařízení Modula integrovat do komplexnějších procesů nebo se svým ERP systémem, neváhejte nás kontaktovat! Máme specializovaný tým, který vám poskytne veškerou podporu, kterou budete potřebovat.
Občas našim zákazníkům říkáme, že hranice využití našich zařízení Modula klade jen lidská fantazie. Celkem pochopitelně pokyvují s úsměvem hlavou, protože je to přece taková otřepaná obchodnická fráze. Nebo není?
Co je to vertikální farma?
O vertikálních farmách se jednu dobu mluvilo hodně. Dystopické vize kompletně urbanizované krajiny vedly některé vizionáře k přemýšlení o tom, že si potraviny budeme muset pěstovat přímo v domech ve městě, kde budou záhony umístěné na výšku místo v ploše venku na poli. Uplynulo hodně let a po odeznění původního nadšení vertikální farmy svůj (sice okrajový) význam přece jen našly.
Dokonale kontrolované prostředí s přesně dávkovanou vodou, živinami a umělým osvětlením totiž eliminuje problém se škůdci, plísněmi, nemocemi, krádežemi na polích – a v případě lokální konzumace přímo ve stejném městě téměř naprosto eliminuje i transport. U rostlin s velkou přidanou hodnotou, jako je koření, bylinky nebo ovoce, to může dávat ekonomicky smysl.
Jak to souvisí s námi a zakladači Modula?
V Singapuru v roce 2022 došlo k jednomu z mnoha potvrzení naší věty ze začátku článku. Že totiž flexibilita a množství různých možností zakladačů Modula vede naše zákazníky ke stále novým nápadům, k čemu vertikální sklad smysluplně a výhodně využít.
Německá společnost &ever, která se po celém světě zabývá produkcí potravin ve vertikálních farmách, takto kreativně využila v této druhé nejhustěji zalidněné zemi světa čtyři zařízení Modula LIFT. Výsledkem je plně automatizovaná vertikální farma, která pro místní trh produkuje vysoce kvalitní jahody.
Výhody proti běžným vertikálním farmám?
Vize vertikálního farmaření pracuje, jak jinak, s vertikálním prostorem. Ale skladovat nebo cokoliv dělat ve výšce je pro člověka samozřejmě určitý problém k vyřešení. Mnohokrát tak vidíte buď regálovou konstrukci vertikální farmy pouze do výšky dospělého člověka, nebo vybavenou ochozy, pojízdnými obslužnými plošinami, případně někdy také farmu fungující jako karusel.
Vizuálně kontrolovat úrodu v každém květináči potom vůbec nezní jako příjemná práce.
S Modulou tyto starosti odpadají, protože veškerá obsluha probíhá v jednotné výšce u země ve výdejním okně. Mimo tento čas jsou všechny rostlinky kryté a chráněné uvnitř zařízení.
Zejména u jahod, kterými se v Singapuru zabývá společnost &ever, se zařízení Modula velice osvědčuje. Rostlinky musejí být průběžně monitorovány a sklízeny každé 4 týdny, takže bylo zapotřebí použít velmi flexibilní technologii.
Mají vertikální farmy budoucnost?
Rostlinná produkce s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou právě bylinky a některé typy ovoce, v sobě snadno vstřebá vyšší výrobní náklady spojené s umělým osvětlením, ventilací a provozem všech podpůrných technologií.
Potraviny beze stop běžných vzdušných polutantů ale i bez zemědělské chemie, přesto také bez běžných polních chorob a škůdců, jsou mimořádným zbožím, které si v rozvinuté společnosti najde vždy své zákazníky.
V aglomeracích jihoasijského typu, kde je na malé ploše obrovská koncentrace lidí, i takových, kteří si rádi připlatí za nevšední gastronomické zážitky, dávají vertikální farmy, označované také jako hyperlokální zdroje potravin, už dnes ekonomický smysl.
Ve společnosti &ever mají smělé plány a vidí perspektivu nejen v jihovýchodní Asii, ale i na blízkém východě, v Evropě a Severní Americe. Chtěli by ve spolupráci s místními odběrateli čerstvé produkce provozovat až 1000 zařízení Modula po celém světě. Podpora ze strany druhého největšího výrobce vertikálních skladů na světě je pro ně rozhodující faktor.