Modula NEXT - vertikální sklad s evidencí odběru dílů nebo materiálu

Proti chybám i ztrátám dílů a nářadí – Modula NEXT

Odpisy skladových zásob trápí a trápily podniky ve všech možných oborech. Přesnější evidence se sice vždy nabízela jako řešení, ale jen do momentu, kdy začala výrazně zpomalovat práci. Zbývá něco víc, než pokrčit rameny?

Výdejní automaty v průmyslovém odvětví – správné osobě a ve správný čas

Jako jedno z nejlepších řešení se nabízí softwarově kontrolované vydávání materiálu a pomůcek ve formě výdejních automatů. Tato zařízení mohou vydávat: 

 • Nářadí a nástroje: vrtáky, pily, klíče a další běžně používané nástroje.
 • Ochranné pomůcky: bezpečnostní brýle, rukavice nebo respirátory.
 • Díly a spotřební vybavení: spojovací materiál, potřeby ke svařování, řezné nástroje.
 • Údržbu a čištění: čistící prostředky, maziva, baterie. 

Význam využití výdejních automatů je dvojí. Umožní zaměstnancům přístup jen ke správným potřebám, navíc rychleji a bez rizika, že dojdou. Omezí také ztráty a zrychlí všechny závislé procesy. Děje se to díky autentizačním metodám a průběžnému sledování výdejů a stavu materiálu na skladě.

Jak výdejní automat pracuje krok za krokem?

Možná to vypadá komplikovaně, ale operátor na místě a v reálném čase nemusí řešit nic složitého. Prostě si jen vybrat v menu na panelu a prokázat svoji totožnost. 

 1. Zaměstnanec si vybere díl, materiál nebo pomůcku na dotykovém displeji vedle výdejního okna.
 2. Automat provede autentizaci zaměstnance pomocí čipu, karty nebo biometrických znaků.
 3. Vydání požadovaného předmětu může proběhnout ve více režimech podle druhu a typu uloženého materiálu. Zařízení může využít například i robotickou paži.
 4. Zaznamená se výdej podle času, množství a konkrétního zaměstnance. Napojený skladový systém potom v reálném čase sleduje stav skladu a dostupnost vydávaných předmětů a upozorňuje na nutnost doplnění.
 5. Pravidelné reporty sledují a analyzují posbíraná data. Pomohou optimalizovat naskladňování a zvýrazní chyby nebo nesprávné využívání zásob.
 6. Pověřený zaměstnanec doplní zásoby ve výdejním automatu, jakmile bude potřeba.

Je výdejní automat správným řešením pro váš obor?

V principu může toto zařízení pomoci optimalizovat vyskladnění a naskladnění pomůcek nebo materiálu v jakémkoliv oboru. Zejména pokud jde o evidenci práce s drahým nářadím, nebo omezení plýtvání jednorázovým materiálem. Osvědčilo se ale především v těchto odvětvích: 

Konstrukce a stavby, zdravotní péče, úklid a údržba, výroba, autoprůmysl a transport, maloobchod. 

Na příkladu oboru zdravotní péče je potom možné si ukázat, v čem je automatizace skladu obzvlášť prospěšná: Zajistí přesnou evidenci výdeje léků a sterilních pomůcek, jako jsou rukavice a injekční stříkačky. Sníží riziko kontaminace spolu s tím, jak se omezí ruční manipulace.

Modula NEXT spojuje výhody výdejního automatu a vertikálního skladu

omezený přístup k dílům pomocí Modula Next

Přístup pracovníka na obrázku je horizontálními roletami omezen pouze na jeden konkrétní oddíl. Kromě zrychlení práce, kdy operátor nehledá součástky na celé polici, se také zlepší kontrola nad vydanými díly a materiálem.

Charakteristické výhody systému Modula se dobře doplňují s principem výdejních automatů. 

 1. Modula NEXT pomáhá maximalizovat využití skladovacího prostoru ve směru výšky.
 2. Nastavitelné police umožní ušetřit prostor při ukládání předmětů nejrůznějších tvarů a velikostí. Zejména tady italský výrobce nabízí něco, co zatím nikdo nemá.
 3. Modula dokáže podle nastavení limitovat přístup k dílům individuálně, nebo k celé polici.
 4. Nabízí možnost integrace do ERP systémů.
 5. Dokonalejší skladování ochranných pomůcek, ochrana proti znehodnocení a výdej po kusech.
 6. Práce se sadami nástrojů s nastavením přístupu omezuje riziko špatného zatřídění a nedostupnosti, nenutí zaměstnance držet si vlastní zásobu vybavení.
 7. Ochrana hodnotného nebo křehkého zboží.
 8. Mapování výdejů a pohybu vybavení v reálném čase brání špatnému zatřídění nebo odcizení.
 9. Zvýšení bezpečnosti pro zaměstnance omezením nutnosti manipulace a práce ve výškách. 

Pokud jste dočetli až sem, je velmi pravděpodobné, že pracujete v oboru, kde by vám Modula NEXT ušetřila čas, peníze i starosti. Chtěli byste zkusit společně propočítat, jak rychle se vám vrátí náklady? Budete překvapení. Kontaktujte nás.

Optimalizace skladu pomocí zařízení Modula

Od úspory místa k snižování nákladů. Optimalizace skladu v kostce

Sklad nezvládá zvýšenou poptávku, vázne třídění a vychystávání objednávek. Zároveň přibývá nesrovnalostí v inventurách. To všechno jsou neklamné známky toho, že potřebujete začít pracovat na změně. Nepromyšlené řízení a prostoje v procesech skladování totiž negativně ovlivní celou firmu. Projeví se ve zpomalení výroby, zvýšených nákladech na provoz i pracovní sílu. V nejhorším případě můžete dokonce přijít o zákazníky. Proto je zde naše čtveřice klíčových tipů, které vám pomohou s optimalizací skladu.

1) Využijte skladový prostor naplno

Automatické sklady Modula

Růst firmy potřebuje prostor. Stejně tak i její skladování. Pronájem větších skladů je ale nákladné řešení, a to ani nebereme v úvahu problémy spojené se stěhováním.

Existuje ale jiné řešení. Optimalizaci skladu začněte maximálním využitím dosavadního prostoru. Jak? Zkuste promyslet tyto kroky:

 • Odstraňte zastaralé zásoby
 • Pokud je to možné, zmenšete šířku uliček mezi regály
 • Skladujte položky podle jejich výšky
 • Identifikujte prostor, který není plně využitý

Jen změna základního uspořádání vám může efektivitou skladu výrazně zvýšit.

Ideální je samozřejmě využít celou světlou výšku skladovacího prostoru. A to je příležitost pro automatické vertikální systémy Modula. Na kompaktní ploše totiž pracují s celou výškou skladové haly. Není to ale jediný způsob, kterým šetří místo.

Konfigurace skladovacích zařízení Modula je navržena tak, aby místo uložení každé police bylo přizpůsobené skutečné výšce skladovaných položek. Na rozdíl od regálů s pevnou roztečí polic tak prostor v Module využijete opravdu naplno a nedochází k něčemu, čemu říkáme “skladování vzduchu”.

Kombinací maximálního využití výšky prostoru a účelného a flexibilního uspořádání polic dokáže Modula ušetřit až 90% podlahové plochy.

2) Zpřesněte skladové operace

Jsou odvětví, jako například zdravotnictví nebo letecký průmysl, kde na přesnosti výdeje materiálu opravdu záleží. Artikly se mohou přitom lišit jen v úplných detailech. Chyby ve vychystávání pak vedou k nepříjemným situacím nebo ekonomickým ztrátám v rámci výrobního procesu. V dalším kroku optimalizace vašeho skladu se proto zaměřte na zpřesnění skladových operací:

3) Zvyšte produktivitu personálu a dbejte na jeho bezpečí

Optimalizace skladu pomocí systémů Modula

I přes pokročilou míru automatizace se většina firem při skladování neobejde bez kvalitní pracovní síly. Automatické skladovací systémy jako je Modula dokáží práci lidí výrazně zrychlit a zpřesnit.

Používají totiž metodu „zboží ke člověku.“ V praxi to znamená, že dodávají materiál do jednoho výdejního místa. Skladníci tak nemusí při vychystávání jednotlivých artiklů obcházet celý sklad. Odpadá i riziková manipulace s materiálem ve výškách. Automatické sklady tak ve výsledku zvyšují bezpečnost práce.

Zároveň nabízí i řadu vizuálních pomůcek. Díky nim obsluha rychle pochopí, které zboží a kolik položek má vychystat. Tím se výrazně redukuje lidská chybovost a zvyšuje se přesnost až na 99 %.

4) Snižujte náklady skladování

Najít způsob, jak snižovat náklady skladování, abyste přitom zachovali jeho efektivitu a kvalitu, nemusí být vždy jednoduché. Můžete začít snižováním energetických nákladů například lepší izolací skladu nebo instalací úsporných zdrojů světla. Díky zeleným dotacím je možné nyní haly vybavit i vlastními zdroji energie v podobě solárních panelů.

Uspořit můžete i na pracovní síle. Tím, že si udržíte kvalitní zaměstnance, nevynaložíte tolik financí na získávání a zaškolování nových lidí.

Svoji roli v tomto bodě ale samozřejmě hraje i automatizace. Z počátku se může zdát jako vysoký výdaj, z dlouhodobého hlediska však může k vaší optimalizaci skladu výrazně přispět. Podle našich průzkumů se mohou náklady na pořízení automatického vertikálního skladu Modula vrátit během 1-2 let.

Vertikální automatické skladové systémy Modula jsou vhodné pro všechna odvětví podnikání bez ohledu na skladovaný sortiment. Zlepšují výkonnost a bezpečnost skladování. Optimalizují využití prostoru a snižují chybovost při výdeji. Díky promyšlenému softwaru také poskytují aktuální přehled o skladových zásobách a dokáží se i propojit s nadřazenými podnikovými systémy.

Chcete vědět, jak vertikální zakladače Modula pomohly se skladováním v řadě českých firem a jak by mohly pomoci i vám? Kontaktujte nás, rádi vám poradíme. 

Automatizace skladu: Jihočeská firma propojila vertikálním systémem několik podlaží

Automatizace skladu: Jihočeská firma propojila vertikálním systémem několik podlaží

Sklad v přízemí a výrobní prostory ve vyšších patrech. Na začátku se to může zdát jako zásadní logistická nevýhoda a noční můra, které přidělává vrásky skladníkům i manažerům výroby. Automatizace skladu ale dokáže najít odpovědět i na tyto výzvy a počáteční handicap proměnit v originální řešení, které zefektivní všechny skladové operace. Přesvědčila se o tom jedna jihočeská firma z Milevska.

Propojení skladu s výrobou je vždy výzva. Patrové budovy k ní navíc přidávají další překážky. Pro transport materiálu je nutné využít schodišť nebo výtahů. Zvyšují se náklady na pracovní sílu nebo hrozí větší nebezpečí poškození materiálu či zranění skladníků.

Efektivitě skladových operací na takových místech často brání i starý systém skladování materiálu na nízkých regálových policích. V halách s vysokými stropy je to jeden z nejméně racionálních způsobů jejich využití.  

V současnosti se ukazuje, že promyšlené skladování je často klíčem k získání podstatné konkurenční výhody. Tohle je ale situace, která může výrazně zpomalit rozvoj jakékoliv firmy. Co s tím?

Automatizace skladu pomůže využít váš prostor naplno

Jihočeská společnost Acond, která vyrábí klimatizace a tepelná čerpadla, se rozhodla toto nastavení proměnit ve svůj prospěch. 

Ve své relativně nové budově v Milevsku začala s modernizací svého skladu. Nápad propojit ho s výrobní části podniku v jiných podlažích automatickým vertikálním skladovým systémem přišel až později. Vysoké stropy a dispozice haly to umožnily bez dalších stavební úprav. 

Zařízení Modula jsou pro taková řešení ideální. Kombinují v sobě totiž výhody automatického skladu i výtahu. Zařízení ve tvaru věže totiž v sobě skrývá vertikálně seřazené police. V rámci stroje jsou na výšku uloženy přesně podle potřeb artiklů, které se v nich skladují. Při vychystávání jsou pak automaticky dopraveny do výdejního okna. Skladník jen stroji zadá, jaký materiál potřebuje vyskladnit. 

Abychom naplnili všechny požadavky firmy, postavili jsme na místě přes 12 metrů vysoký stroj Modula Lift MX75D se třemi výdejními okny.

Výdejní okno v každém podlaží

 

V zařízení Modula bude skladovaný menší a středně velký materiál v kartonových krabicích a plastových boxech. Operátoři k němu musí mít pohodlný přístup ve všech podlažích, tudíž má automatický sklad Modula z jedné strany okno v přízemí a na opačné straně stroje další dvě okna ve dvou nadzemních podlažích.

Kompletně naložený stroj se třemi výdejními okny může nést až 60 tun váhy polic a materiálu. Jelikož však společnost plánovala využít více než 80 polic, každá s materiálem o hmotnosti až 750 kg, bylo nutné zařízení dovybavit speciální vyztuženou konstrukcí pro zajištění nosnosti až 80 tun. Společnost Acond má tak nyní dostatečný prostor pro budoucí růst. 

Vzhledem k vysokému plánovanému zatížení materiálem jsme také vertikální zakladač vybavili roznášecími podložkami pod všech osm patek stroje. Každá zdvojnásobuje styčnou plochu mezi strojem a podlahou.

Zařízení Modula pomohou s dalším rozvojem

Práci operátorů ulehčuje i řada dalších doplňků. Skladníky k vychystanému materiálu rychle navede laserový ukazatel. Pohodlnější vyskladnění a potvrzení skladových operací nabídne čtečka QR kódů. 

Firma Acond má již připravené i plány pro budoucí růst. Pokud bude s provozem zařízení spokojená, chystá nasazení dalšího zakladače i v nové vedlejší hale, kde je prostor ještě o několik metrů vyšší. A my věříme, že spokojenost bude velká. Zařízení Modula tak potom budou moci naplno využít svou až 16 metrovou výšku.

Příběh společnosti Acond jasně ukazuje, že i složitou počáteční situaci lze úspěšně přeměnit díky inovativním řešením a nový technologiím ve výhodu. Automatizace skladu pomocí zařízení Modula nejen výrazně uspoří skladovací plochu, ale podstatně zefektivní všechny skladové operace.

Jste aktuálně v podobné situaci? Tímto příběhem se můžete inspirovat i vy! Kontaktujte nás a společně najdeme řešení i pro výzvy ve vašem skladování.

Chyby nepřípustné! Dobře zvolený skladový systém operátory navede přesně

Chyby nepřípustné! Dobře zvolený skladový systém operátory navede přesně

Jsou obory, kde na přesnosti opravdu záleží. Skladoví operátoři si prostě nemohou dovolit sáhnout vedle. V potravinářském průmyslu expedují stejné zboží podle trvanlivosti. V leteckém průmyslu zase identické díly vybírají jen podle šarží a data výroby. Na přesnost je samozřejmě citlivý i zdravotnický materiál. Jak tedy docílit toho, aby skladníci nedělali chyby? 

Firma Arrow International se specializuje na výrobu zdravotnických prostředků. Do jejího portfolia patří i žilní katetry, které lékaři řadí mezi nejlepší používaný materiál v akutní medicíně. 

V jedné z hal ve Žďáru nad Sázavou skladuje firma tiskoviny právě k tomuto materiálu. Stejně tak, jak se inovují katetry, je potřeba aktualizovat i jejich vytištěné návody a technické specifikace. Skladoví operátoři pak musí přesně vyzvednout konkrétní tiskoviny ke konkrétní verzi daného výrobku. Rozdíl je často jen v čísle šarže. 

Automatický skladový systém umožnil operátorům hned trojí kontrolu

Automatické sklady Modula mají na zpřesnění práce skladníků několik řešení a doplňků. Ve společnosti Arrow se rozhodli zkombinovat hned tři z nich. Operátoři využívají dvě vizuální pomůcky. Laserový ukazatel a LED diodovou lištu. To ale není vše. To, že drží v ruce opravdu ten správný artikl, si mohou potvrdit i čtečkou čárových kódů

Zpřesnění práce skladníků je ale jen jedním z benefitů, které firmě přechod na nový skladový systém přinesl. Zařízení Modula toho totiž dokáže mnohem víc.

Práci skladníků dokáže Modula zpřesnit hned několika pomůckami (ilustrační fotografie). 

Postupná cesta k chytrému skladování

Společnost Arrow si svůj přechod k chytrému skladování naplánovala na několik let. Spolupracovat jsme začali v roce 2023, kdy jsme ve Žďáru instalovali první dva automatické sklady Modula. Další dva přibyly letos na jaře. A v plánu je v následujících letech v rozšiřování parku chytrých skladů pokračovat. 

Už teď firma pociťuje výhody, které ji to přináší. Tiskoviny totiž původně skladovala v paletových regálech. Protože některé pozice byly vysoko, museli skladníci často používat manipulační techniku, aby se k materiálu dostali. 

To nyní odpadá. Vertikální skladovací systém Modula sice využívá celou výšku prostoru, díky pohyblivým policím však vychystá potřebný materiál přímo do jednoho výdejního okna na úrovni podlahy, umístěného v ergonomické výšce. Kromě výrazné úspory místa se tak i zvyšuje bezpečnost práce operátorů, kteří už nemusí pracovat ve výškách.

Efektivní skladování přináší finanční i časové úspory 

Promyšlené skladování a efektivní využití plné výšky skladové plochy přináší i potencionální finanční úspory. Firma už totiž nemusí počítat s využíváním externích skladů a odpadá jí tak část výdajů. 

Kromě redukce případů, kdy operátor potřebný materiál špatně vyskladní, se výrazně zrychlil i celý proces výdeje. Tiskoviny už nejsou roztroušené v paletových regálech na různých místech skladu. Nyní jsou centralizované ve čtyřech strojích Modula blízko sebe. 

Firma se sjednocováním výdejního prostoru počítá i do budoucna. Další automatické vertikální zakladače plánuje umístit tak, aby jejich výdejní okna směřovala do stejného prostoru jako je tomu nyní u 2 posledních strojů. V praxi to umožní, aby všechny vyskladňovací operace s těmito zařízeními zvládli 1-2 operátoři.

Výhody skladového systému Modula pro firmu Arrow v kostce

 • Úspora místa
 • Snížení výdajů za pronájem externích skladů
 • Zlepšení bezpečnosti práce 
 • Redukce případů špatného vyskladnění
 • Zrychlení skladových operací
 • Centralizace materiálu

Investice do inovativního skladovacího systému Modula se pro Arrow International ukázala jako klíčový krok ke zvýšení efektivity a bezpečnosti jejich skladových operací. Tento přechod nejenže znamená významnou úsporu prostoru a snížení nákladů spojených s externím skladováním, ale především zvýšil přesnost a rychlost vyskladňování. Tedy významná kritéria, která u zdravotnického materiálu hrají důležitou roli. 

Na přesnosti a rychlosti samozřejmě záleží i v řadě dalších odvětví. Chcete-li poradit, jak je vylepšit u vás, tak se nám klidně ozvěte

Od regálů k automatickému skladu. Co vám změna přinese?

Od regálů k automatickému skladu. Co vám změna přinese?

Přebudovat systém policových regálů na moderní automatický sklad sebou přináší řadu výhod. Ušetříte místo, zrychlíte skladové operace a získáte větší přehled o pohybu vašeho materiálu. To vše jde ruku v ruce se snížením nákladů skladovacího provozu a zvýšením bezpečnosti operátorů. Podívali jsme se na to, co takový přerod může znamenat.

Startovací čára až tří čtvrtin skladů, které pomáháme měnit k lepšímu, je podobná. Velký prostor zaplněný nízkými policovými regály. Přestože je strop vysoko nad našimi hlavami, tak police sahají jen do úrovně průměrné výšky skladníka. Tam, kde jsou instalována regálová mezipatra (mezaniny), zase operátoři tráví minuty stoupáním do schodů či hledáním konkrétních artiklů.

Automatický sklad je odpovědí na řadu výzev

automatický sklad uprostřed regálů

Manažeři skladů často řeší sadu základních otázek, na které společně hledáme odpovědi.

 • Jak s ohledem na očekávaný růst ve stejném prostoru uskladnit více materiálu?
 • Jak zrychlit skladové operace?
 • Jak zajistit, aby byla pokaždé vychystaná ta správná položka?
 • Jak udělat práci zaměstnanců méně rizikovou?
 • Jak zabezpečit drahé materiály nebo nářadí před neoprávněným přístupem?

Každý skladovací prostor představuje možnost pro originální řešení. Při hledání odpovědí na tyto otázky se snažíme držet jednoduchých pravidel. Neskladovat „vzduch“. A zajistit to, aby operátoři nechodili za artikly, ale naopak automatické sklady artikly připravily k vyzvednutí pro operátory. Efektivita ve skladování nemusí být jen ve zrychlení operací, ale také v optimalizaci využití prostoru a zdrojů.

Využijte výšku skladu naplno

Automatický sklad v podobě vertikálních systému umí dobře využít celou výšku skladového prostoru. V praxi tak může k jinému použití nebo rozšíření osvobodit až 90% skladové plochy. Zařízení Modula pracují i s výškou jednotlivých polic. Přizpůsobí ji přesně skladovanému materiálu a nad artikly nejsou prázdné prostory jako u pevných statických regálů. Nedochází ke skladování vzduchu a prostor tak využijete naplno. Spojení skladu a výtahu také umožňuje elegantně propojit několik podlaží jedné budovy. Například sklad s výrobní linkou v jiném patře.

V porovnání s policovými regály dosáhnete díky automatickým skladům i výrazného zrychlení a zpřesněný skladových operací. Vertikální zakladače Modula mají vlastní skladový software WMS nebo se dokáží napojit přímo na firemní ERP systém. Na místo zdlouhavého chození mezi regály tak vyhledání požadovaného materiálu může pro operátory být jen otázkou stisknutí jednoho tlačítka na displeji skladovacího zařízení nebo například načtení čárového kódu.

Výrazně tak můžete snížit chyby při vychystávání. Zařízení Modula mají navíc řadu doplňků, které skladníkům pomáhají od sebe odlišit i drobný nebo velice podobný materiál. Slouží k tomu například laserový ukazatel, který přesně osvítí místo, kam má operátor pro potřebný artikl sáhnout.

Bezpečnější prostředí pro operátory i materiál

automatický sklad uprostřed regálů

S tím souvisí i snížení rizika pracovních úrazů a zabezpečení dražšího a citlivějšího skladovaného materiálu. Skladoví operátoři totiž mají v automatickém skladu přístup jen přesně k těm artiklům, které jsou připraveny k vychystání. Umožňuje to jasné nastavení uživatelských práv a přístupových čipů. Jejich supervizoři navíc mají jednoduchý přehled o veškerém pohybu artiklů ve skladu. Promyšleně umístněné výdejní okno stroje zase snižuje nebezpečí úrazu. Skladníci tak s materiálem nemusí chodit po schodech v patrových skladech nebo lézt po žebřících v případě vyšších policových regálů.

Investice do automatického skladového řešení může sice představovat významný počáteční výdaj, nicméně návratnost zaručí úspory na provozních nákladech, snížení potřeby manuální práce, zvýšení efektivity procesů a výrazná redukce chybovosti. Tyto skladové systémy rovněž nabízí flexibilitu a škálovatelnost. Umožní vám růst a přizpůsobovat se měnícím požadavkům trhu bez nutnosti rozsáhlých rekonstrukcí nebo rozšiřování fyzických prostor skladových hal.

Zvažujete přechod od policových regálů k automatickému skladu? Dejte nám vědět. Rádi vám s tím pomůžeme.

Image

Kanceláře

+420 513 039 139
obchod@systechgroup.cz
Cukrovarská 498/13
Vyškov, 682 01
Česká republika

Servis

+420 725 508 358
servis@systechgroup.cz

Tuřanka 1222/115
Brno, 627 00
Česká republika

Produkty